Spółka

GmbH

Organizujemy założenie firmy od A do Z

Uruchomienie działalności w ramach spółki Gmbh to z pewnością decyzja sprzyjająca profesjonalizacji  prowadzenia biznesu na terenie Niemiec. Dzięki odpowiedniemu wsparciu doświadczonych ekspertów proces ten może przebiec sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji czy błędnych decyzji.
Poniżej odpowiadamy na podstawowe pytania związane z uruchomieniem i przyszłą działalnością firmy w ramach tego niemieckiego odpowiednika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku konkretnych pytań związanych z przyszłą działalnością na terenie Niemiec.
W przypadku zainteresowania prześlemy również szczegóły przyszłej współpracy.

01

CZYM JEST GmbH?

GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) jest spółką kapitałową i odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do utworzenia spółki z o.o. niezbędny jest co najmniej 1 udziałowiec. Udziałowcy mogą pełnić funkcję m.in. członków zarządu. Obok jednoosobowej działalności gospodarczej, GmbH jest najczęściej wybieraną formą prawną w Niemczech (obecnie na niemieckim rynku funkcjonuje około 1,2 mln podmiotów w tej w formie).
Ze względu na niski wymagany kapitał i przejrzyste zasady funkcjonowania tej formy prawnej GmbH jest uważana w Niemczech za jedną z najbardziej profesjonalnych i wiarygodnych.

02

Jakie są największe zalety?

Brak odpowiedzialności prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o założeniu  spółki z o.o. jest brak osobistej odpowiedzialności udziałowców i członków zarządu z tytułu jej działalność. Dlatego też spółka z o.o. jest jedną z najbezpieczniejszych form prawnych w niemieckim systemie gospodarczym. Nawet jeśli firma napotyka na nieprzewidziane trudności lub grozi jej spór prawny z klientem bądź partnerem biznesowym –  osobisty majątek udziałowców zazwyczaj nie może być naruszony. Pozwala to również na komfort rozwijania firmy przy bardziej przewidywalnym ryzyku, a co za tym idzie, szybszą jej ekspansję.

Doskonały międzynarodowy wizerunek
GmbH to najbardziej pożądana forma prawna przez banki, partnerów biznesowych czy klientów. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i pewności, co do profesjonalizmu i wypłacalności firmy. 

Szersze możliwości podatkowe
GmbH daje różne możliwości optymalizacji podatkowej. W przypadku zainteresowania chętnie podejmiemy się analizy Państwa sytuacji i perspektyw podatkowych w trakcie indywidualnego spotkania.

Dobre ratingi kredytowe
Ze względu na wspomniany dobry wizerunek banki chętnie podejmują współpracę z podmiotami w formie GmbH. Wymagają one znacznie mniejszych nakładów, aby zweryfikować wiarygodność i wypłacalność klienta. To zwiększa szanse na szybsze i mniej skomplikowane procedury kredytowe.

Elastyczność w zarządzaniu
W przypadku spółki z o.o. istnieje możliwość powołania prezesa zarządu niebędącego udziałowcem, który m. in. organizuje działalność gospodarczą w Niemczech.

03

Jak przebiega proces uruchomienia spółki?

 1. Spotkanie konsultacyjne
  W pierwszym etapie zakładania firmy odbędziesz spotkanie z jednym z naszych ekspertów specjalizujących się w tematyce spółek GmbH, który odpowie na wszystkie pytania, oceni czy GmbH będzie optymalnym rozwiązaniem w analizowanym przypadku, a także przybliży szczegóły dotyczące wszystkich procedur.
 2.  Konsultacja u notariusza
  W następnym kroku nasz ekspert skontaktuje się z notariuszem, skonsultuje z nim Twój przypadek i wyjaśni najważniejsze szczegóły rejestracji. Średni czas oczekiwania na spotkanie notariusza w Niemczech wynosi od 4 do 6 tygodni. Dzięki sieci współpracujących z nami biur notarialnych jesteśmy w stanie zorganizować spotkania dla naszych klientów w ciągu 3 do 10 dni.
 3. Spotkanie u notariusza
  Nasz ekspert koordynujący Twój proces rejestracyjny, organizuje spotkanie w biurze notarialnym. W jego trakcie tłumaczy wszystko na język polski i odpowiada na ewentualne pytania oraz doradza w przypadku pojawiających się niejasności.
 4. Uruchomienie konta bankowego
  Czwarty etap stanowi wybór oraz otwarcie konta bankowego. Wymaga to odpowiedniej wiedzy obejmującej specyfikę niemieckich przepisów oraz  przepisy UE. Dzięki naszej sieci jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces bez niepotrzebnych komplikacji. Zawsze sugerujemy naszym klientom, aby zorganizować dopełnienie formalności bankowych przy okazji wizyty u notariusza – w trakcie jednego pobytu w Niemczech. Kolejne kroki można już realizować zdalnie za pośrednictwem bankowości internetowej.
 5.  Rejestracja spółki
  W ostatnim kroku rejestrujemy Państwa firmę w ratuszu. Czynność ta nie wymaga osobistego stawiennictwa, odbywa się na podstawie udzielonych pełnomocnictw.
 6.  Licencje i uprawnienia
  W razie potrzeby organizujemy wymagane licencje, np. związane z usługami transportowymi bądź zatrudnianiem pracowników.

04

Z jakimi kosztami wiąże się uruchomienie GMBH?

Kapitał

Wymagany poziom kapitału dla GmbH wynosi 25.000 euro. Co najmniej 12.500 euro musi być wpłacone w na początku procesu rejestracyjnego, pozostałą część należy uzupełnić w kolejnych miesiącach/latach. Oczywiście środki tworzące kapitał początkowy (25.000 euro) nie ulegają zamrożeniu, notariusz musi jedynie potwierdzić fakt ich zgromadzenia w trakcie rejestracji. Środki te mogą być zaraz po tym wydatkowane, np. na opłaty notarialne, koszty konsultacji czy inne, bieżące potrzeby związane z uruchamianiem działalności.

Koszty założycielskie

Koszty są niskie w porównaniu z innymi formami prawnymi i wynoszą odpowiednio:

 • Około 800 EUR opłaty notarialnej
 • 100-150 EURO za rejestrację firmy
 • 35 EURO opłat rejestracyjnych w urzędzie miasta

05

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności prawnej osób zarządzających Gmbh?

Co do zasady, GmbH jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność jedynie za swój udział w kapitale, a ich majątek prywatny nie może być
zagrożony ewentualną egzekucją. Ograniczona odpowiedzialność rozpoczyna się wraz z rejestracją w rejestrze handlowym. Udziałowcy ponoszą odpowiedzialność osobistą jedynie w nielicznych, wyjątkowych sytuacjach. Oczywiście nasi eksperci doradzają oraz wyjaśniają szczegóły z tym związane w trakcie procesu uruchomienia działalności.

06

Czy taka forma prawna wymaga posiadania siedziby na terenie Niemiec?

Do założenia spółki GmbH wymagany jest jedynie adres na terenie Niemiec. Klienci, którzy nie posiadają biura i nie zamierzają ponosić kosztów jego utrzymania – szczególnie na początkowym etapie działalności – korzystają z naszej, bardzo przystępnej cenowo oferty wirtualnego biura. Pozwala ona na korzystanie z adresu siedziby firmy w trakcie procesu rejestracyjnego już od 129 EURO miesięcznie. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

07

na co należy zwrócić uwagę porównując oferty usług uruchomienia działalności?

Oferujemy serwis uruchomienia działalności w ramach GmbH “od A do Z GmbH”. Bardzo istotne jest, aby porównując oferty na takie usługi dokładnie sprawdzić zakres usług i opieki firmy doradczej. Wiele firm oferuje usługę uruchomienia spółki GmbH w stosunkowo niskiej cenie, często wiąże się to z jej zaangażowaniem jedynie w usługę rejestracji, lub wyłącznie w etap tłumaczenia dokumentacji rejestracyjnej. Może się to również wiązać z doradztwem na niskim poziomie, przez osoby z niewystarczającymi kompetencjami. Zapraszamy do kontaktu mailowego – zaprezentujemy ofertę, która ułatwi Państwu porównanie zakresu i poziomu usług z naszą konkurencją. Nasza odpowiedź powinna dotrzeć w przeciągu 24 godzin.

zapraszamy do kontaktu

chętnie porozmawiamy
o
twoim pomyśle
na
biznes?

Poproś nas o ofertę

Administratorem danych osobowych jest Mainka Consulting, Unternehmensberatung Triebstraße 2, 92224 Amberg, Niemcy. Twoje dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w celu prowadzenia korespondencji z Tobą i w celu, dla którego zostały nam udostępnione – przygotowanie oferty, odpowiedzi na zapytanie, sporządzenie umowy. Więcej informacji znajdziecie w Polityce prywatności. 

Kontakt

Email

kontakt@mainkaconsulting.pl

Telefon

+49 9621 914318

Social Media